Jak postępować przy skórze łojotokowej?


Włosy z natury przetłuszczają się. Wynika to z budowy włosa. Przy każdym mieszku włosowym mamy gruczoł łojowy. Jednym włosy przetłuszczają się szybciej, innym wolniej. Problem pojawia się, gdy włosy są już tłuste tego samego dnia albo zaraz na drugi dzień. Mamy wtedy dotyczenia ze skórą łojotokową, czyli taką, której gruczoły łojowe nadmiernie produkują łój. Może to doprowadzić do łupieżu tłustego w wyniku którego może dojść do łojotokowego zapalenia skóry. Co robić by temu zapobiec? 

  1. Przede wszystkim myj włosy tak często jak tego potrzebują. Przetrzymywanie tłustych włosów to nic dobrego dla skóry głowy i nie spowoduje zmniejszenia przetłuszczania a wręcz przeciwnie- można sobie tym sposobem pogorszyć stan skalpu i doprowadzić nawet do łysienia. Jeżeli trzeba to włosy myj codziennie.
  2. Jeżeli chodzi o szampon to najlepiej wybrać dwa i myć nimi głowę zamiennie. Potrzebny jest szampon o mocniejszym działaniu. Od razu zaznaczę, że Head&Shoulders odpada, skład ma bardzo paskudny i tylko kamufluje problem, nie pomaga. Z oczyszczających szamponów bardzo dobre składy mają szampony Joanna Naturia, Farmona seria Herbal Care czy Barwa Naturalna. Wg Marty Klowan, ekspertki od pielęgnacji włosów, najlepiej wybrać dodatkowo trzeci szampon - przeciwłupieżowy, który będziemy stosować co trzecie mycie. Najlepiej wybrać taki, co ma w składzie pirytionian cynku lub siarczek selenu. 
  3. Odżywki. Jest to punkt obowiązkowy, zwłaszcza przy stosowaniu mocniejszych szamponów. Jeżeli do tej pory nie używałaś odżywek to czas aby to zmienić. Jeżeli dobierzesz odpowiednią odżywkę i będziesz dokładnie ją spłukiwać to nie spowoduje ona szybszego przetłuszczania włosów. Mocniejsze szampony zmywają nie tylko brud i nadmiar łoju ale także naszą hydrolipdową warstwę skóry co skutkuje przesuszeniem skóry przez co zwiększa się produkcja łoju. Prawdopodobnie z tego powodu Twoje włosy nadmiernie się przetłuszczają. Dlatego powinnaś dostarczyć jej czegoś w zamian by jej nie podrażniać. W tym celu najlepiej wybrać odżywkę, którą można stosować na skórę głowy. Może to być np. Garnier, Botanic Therapy, odżywka do włosów żurawina i olejek arganowy, wszystkie maski z seri Hair Food od Garniera, które można stosować też jako odżywkę, odżywki Petal Fresh, odżywki z Tołpy, O'Herbal odżywka z ekstraktem z lnu i wszystkie odżywki, które są zgodna z metodą CG (curly girl) - możecie sobie same coś znaleźć, jest wiele blogów na których są wymienione odżywki zgodne z metodą CG. Chodzi o to, że stosując odżywki na skórę głowy, nie może być w składzie silikonów a na kręcone włosy nie stosuje się silikonów, dlatego możemy wykorzystać te odżywki, które stosują osoby z kręconymi włosami według tej metody. Odżywkę zastosuj na całe włosy i wmasuj w skórę głowy, delikatnie. Po chwili masażu dokładnie spłucz. 
Nadmierne przetłuszczanie może być nie tylko wynikiem nieodpowiedniej pielęgnacji ale również nieodpowiedniej diety. Dieta obfitująca w tłuszcze, węglowodany, ostre przyprawy sprzyjają wydzielaniu łoju. Tak samo herbata, kawa, niedostateczne spożycie wody i nadmiar słodyczy. Zdrowa dieta to podstawa zdrowego wyglądu skóry jak i włosów. Wiadomo - wszystko jest dla ludzi, ale z umiarem. Warto wzbogacić swoją dietę w białko np. chude mięso, oraz w witaminy i sole mineralne, których jest dużo w warzywach. Jak nie lubisz warzyw to można spróbować koktajle warzywne z owocami. 
Z czasem gdy zauważysz, że włosy są w lepszym stanie, można zmienić jeden szampon na delikatny a z przeciwłupieżowego zrezygnować i stosować jedynie profilaktycznie - np. raz na dwa tygodnie.

O jakim problemie "włosowym" chcielibyście przeczytać? Z chęcią dowiem się o czym chcielibyście jeszcze się dowiedzieć. 


Literatura:
Klowan M., Włos doskonały, Wydawnictwo Pascal, Bielsko-Biała 2017
Siemiątkowska J.M., Zarys trychologii kosmetycznej, Wydawca: Instytut Kosmetologii Fryzjerskiej Trichomed, Stargard 2015

Komentarze